Nekoč je bilo morda dovolj, dobra plača, naziv in kakšno priznanje.
Toda narava dela se je spremenila. V zadnjem desetletju nam je tehnološki napredek omogočil delo ob vseh urah. Obkroženi smo z napravami, zaradi katerih se vse zdi nujno, hkrati nas te naprave še zmedejo in prispevajo k stresu. In postali smo bolj sedeči, saj so naloge, ki zahtevajo gibanje, tiho izginile.
Vse več podjetij spoznava, da je pomoč zaposlenim pri ohranjanju dobrega počutja bistvena sestavina za ustvarjanje uspešnega delovnega mesta. Številni izvajajo korake, ki presegajo običajne programe za spodbujanje dobrega počutja zaposlenih.
Raziskave kažejo, da nam zdrava hrana daje dovolj energije in ob tem omogoča bolj produktivno opravljanje dela. Uživanje sadja, na primer dviguje razpoloženje in ustvarjalnost, saj telesu zagotavlja hranljive snovi, ki jih potrebujejo za proizvodnjo dopamina – nevrotransmiterja, ki igra ključno vlogo pri izkušnji radovednosti in motivacije.
Pametna podjetja, kot je recimo Danone, zaposlenim zagotavljajo brezplačno sadje, solate in jogurte, hkrati pa v menzah zaračunavajo več za manj zdrave alternative. L’Oréal ponuja samo zdravo prehrano in v celoti odpravlja nezdrave prigrizke.
Podjetja brez menz lahko enako razmišljajo tudi pri svojih prodajnih avtomatih, tako da ponudijo zdravo hrano – in jo prodajajo s popustom. Lahko pa sledijo zgledu podjetja Cassaday and Company, podjetja za finančno načrtovanje v Virginiji, ki v pisarno dnevno pošilja sadje.
Kot ljudje imamo psihološko potrebo po napredovanju. To velja za vse domene v življenju, še posebej pa to velja v službi. Najboljši smo takrat, ko nas čakajo izzivi in pridobivanje novih znanj. Nasprotno, ko se naš razvoj zaustavi nam je dolgčas in počasi odpovemo.
Square Root, programsko podjetje v Teksasu, recimo nudi vsakemu zaposlenemu proračun 3000 dolarjev za osebni razvoj, ki ga lahko porabijo tako, kot se jim zdi primerno.
Trend na delovnem mestu, ki je bil v zadnjih letih v porastu, ponuja neomejen dopust. Ideja je dobronamerna: podjetja, kot so Netflix, Evernote in Virgin, z odpravo letnih omejitev pooblaščajo svoje zaposlene, da po potrebi obnavljajo svojo mentalno energijo – ne glede na to, koliko dni so že bili na dopustu.
Toda takšen pristop ima tudi veliko kritikov in ne boste verjeli, kje je nastala težava. Odpravljanje predpisanega števila dni dopusta je privedlo do tega, da so si zaposleni dejansko vzeli še manj prostih dni. Brez določenega števila dni dopusta, namreč zaposleni težje presodijo, kaj je primerno. Prav tako je lažje preložiti dopust, če ni letnega roka, ki omejuje, do kdaj morate dopust porabiti.
V podjetjih, ki skrbijo za inteligentna delovna mesta se zavedajo, da oddih ni luksuz. Tisti, ki so resnično zainteresirani za preprečevanje izgorelosti in spodbujanje produktivnosti, so našli koristno alternativo neomejenim počitnicam: določiti določeno število počitniških dni in spodbuditi ljudi, da jih dejansko uporabljajo.
Med prvimi, ki sprejemajo ta pristop, je korporacija RAND, ki delavcem izplačuje majhen dodatek za odhod na dopust: ja, v dneh, ko so zaposleni na dopustu, zaslužijo več, kot takrat, ko so v službi.
Koristna (in bistveno cenejša) alternativa temu pristopu je praksa ameriškega potovalnega združenja, da pripravi letno tombolo za 500 dolarjev. Za izpolnitev pogojev je potrebna le ena zahteva: zaposleni morajo porabiti ves dopust v preteklem letu.
Narava dela se spreminja. Velike organizacije vedo, da je delo veliko več od tistega, ki ga počnemo med 9. in 5. uro. Gre za življenje, kjer se um, telo in duh enako hranijo
Odpravljanje predpisanega števila dni dopusta je privedlo do tega, da so si zaposleni dejansko vzeli še manj prostih dni. Brez določenega števila dni dopusta, namreč zaposleni težje presodijo, kaj je primerno. Prav tako je lažje preložiti dopust, če ni letnega roka, ki omejuje, do kdaj morate dopust porabiti.